ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EGEMAKGOC Twitter

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EGEMAKGÖÇ WEB.TV

EN ÇOK OKUNANLAR

MAKEDONSKİ FM

Balkan göçü 57 yaşında...

Balkan göçü 57 yaşında...

Tarih 15 Mayıs 2012, 14:26 Editör Ege Makedonya

Menderes hükümetiyle Tito döneminde yapılan anlaşma sonucu 1955’te başlayan göçte Yugoslavya’dan toplam 77.431 ailye mensup olarak 305.158 kişi göç etmiştir.

Balkan göçü 57 yaşında

Menderes hükümetiyle Tito döneminde yapılan anlaşma sonucu 1955’te başlayan  göçte Yugoslavya’dan toplam 77.431 ailye mensup olarak 305.158 kişi göç etmiştir.  Bu ailelerden 1950 yılına kadar gelenlerden 14.494 kişi devlet tarafından iskan edilmiştir.  Ailelerin diğer bölümü serbest göçmen olarak Türkiye’ye yerleşmişlerdir.  (Köy Hizm. Env. s.138).
Bu kapsamda 1944’te Makedonya’nın kuruluşuna öncülük eden Vranofça’da göçe en çabuk adapte olan bir yerleşim yeri olarak tarihe geçmiş, büyük çoğunluğu 1955-58 arası olmak üzere 1965 yılına kadar bütün Vranofça İzmir’e burada da Çiğli ve Karşıyaka’ya yerleşmiştir.
1921, 1925, 1929, 1931 ve 1938 yıllarında Yugoslavya’nın bir parçası olan Vranofça parça parça Türkiye'ye göç ediyordu. Ancak 2. Dünya Savaşı göçü durdurdu.
1950'den sona ikinci göç hadisesi yaşanır. Vesikalı (Garanti belgesi) ile gelen herkes Türk Konsolosluğuna giderek muamelesini yap-aya başlar. İnsan başına 12.000 Yugoslav Dinar'ı veren aile 2-3 hafta içerisinde göç edebilirdi,
3 Sene gibi kısa bir dönemde pirinç ekiminden elde edilen gelirle para biriktiren köylüler Türkiye'ye göç için hazırlığa başlarlar. Köy'de Nüfus kütüğüne yazılmalar başlanmış ve köy halkı kütüğe kendilerini kökeni Türk Dini İslam olarak yazdırırlar. Kütüğe sadece Müslüman yazdıranlarda vardır. Menderes hükümeti'nin yaptığı göç anlaşması yürürlüğe girince köylüler kafileler halinde Köprülü ilçesine giderek kendilerini Yugoslavya vatandaşlığın-dan çıkararak Türk vatandaşı olmak istedikleri dilekçeleri Mülki Amirliklere vererek gazetelerde de ilan ederler. Eşyalar bir hafta önceden trenle İstanbul'a gönderilmiştir.
GÖÇ BAŞLIYOR
1954 sonlarında birkaç aile göç etmiştir. Türkiye’ye. Esas göç dalgası 1955 senesinde başlar. Ve 4 Nisan 1955. Yeni yılın ilk kafilesi hazırlıklarını tamamlamış sabah saat 08.00 de İdris Meydi, Hüseyin Varol ve 3 aile, toplam 5 aile yola çıkarlar. Hava öyle yağmurlu ki 10 metre öteye gidemezsin. Fakat karar verilmiştir. Bütün köy halkı 5 aileyi yolcu etmek için toplanmıştır, 1 saatlik yaya yolculuktan sonra vedalaşma anı gelir. Vedalaşma faslından sonra 5 aile o yağmur altında tam dört saatlik yaya yolculuktan sonra saat 13.00 civarında Köprülü'ye varır. Geçmek nedir bilmeyen 3 saatlik bir bekleyişten sonra tren gelir ve Türkiye'ye yolculuk başlar. Selanik'e varıldığında aktarma için 3 saat daha sabırsız bir bekleyiş başlar. Akşam olduğunda aktarma olur ve Türkiye'ye yolculuk devam eder. Vakit sabahı gösterirken uzaklardan Selimiye görününce kafile gözyaşlarını tutamaz. Türkiye'ye varıldığında bayrak ve toprak öpülür. Gümrükteki işlemler bittikten sonra kafile İstanbul'a yol alır. Oradan vapurla Yalova, ardından Bursa. Bursa'da birkaç günlük misafirlikten sonra iki aile Bursa'da kalır. İdris Meydi ve diğer aileler İzmir'e varırlar. İzmir'e ve mesken olarak Çiğli'yi seçerler. Ardından bütün Vranofça'lılar her hafta sırayla kafilelerle Türkiye'ye gelirler. Bu göç 3 sene sürer ve 1958 yılının ilk baharında 800 haneli Vranofça’da göç tamamlanır. Bu süre zarfında gelen aileler Nergiz, Demirköprü, Şemikler, Maltepe, Tuzlayolu ve Yenimahalle'ye yerleşirler. Geriye kalan çok az aile 1967 yılına kadar Türkiye'ye gelirler. Böylelikle 500 senelik Vranofça mazide kalır.

*Yazı ve resimler İsmail Meydi’nin VRANOFÇA Kitabından alınmıştır.

Bu haber 3500 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sizin yazılarınız

Köprülü ve Yörükler

Köprülü ve Yörükler Köprülü, Makedonya’nın ünlü bir kentidir. Tanınmış devlet adamları, büyük askerler ve din adamları çıkarmıştır. Adı...

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI...

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI... Türk dünyasında baharın gelişi, Nevruz adı altında en eski tarihlerden beri kutlanmaktadır.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ

ANKET

Dernek Faaliyetlerimizin Hangi Yönde Gelişmesini İstersiniz?

Tüm Anketler


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu