ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EGEMAKGOC Twitter

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EGEMAKGÖÇ WEB.TV

EN ÇOK OKUNANLAR

MAKEDONSKİ FM

Köprülü ve Yörükler

Köprülü ve Yörükler

Tarih 28 Mayıs 2012, 12:24 Editör Ege Makedonya

Köprülü, Makedonya’nın ünlü bir kentidir. Tanınmış devlet adamları, büyük askerler ve din adamları çıkarmıştır. Adı Üsküp’ten sonra en çok bilinen kentlerden biridir.

Köprülü ve Yörükler

Köprülü, Makedonya’nın ünlü bir kentidir. Tanınmış devlet adamları, büyük askerler ve din adamları çıkarmıştır. Adı Üsküp’ten sonra en çok bilinen kentlerden biridir.
Kent diyorum da, aslında burası eskiden kent değil, Selanik’e bağlı bir kaza idi. Ancak eski kitaplar Köprülü’ye bağlı doksanın üzerinde köy olduğunu yazıyorlar. Yani o zamanlar bile burası bir merkez görevi görüyormuş.

Köprülü’nün adı ilk kez m.ö. 216 yılında söylenmeye başlamış. Zaman içinde Bizanslıların, Sırpların ve Bulgarların eline geçmiş. Sonra da yüzyıllar boyu Türklerin egemenliği altında kaldı. Köprülü Türklerin eline geçtikten sonra, Fatih Sultan Mehmet buraya bir köprü yaptırdı. Bu kent uzun yıllar Paşa Livası’nın (Edirne Sancağı) yönetiminde kalmıştır. O zamanlar Makedonya’nın büyük bir kısmı Paşa Livası’nın sınırları içindeydi.

Köprülü eskiden beri bir ticaret merkezi olarak biliniyor. Hem karayolu hem demiryolunun bu kentten geçmesi ve Vardar ırmağı kıyısında bulunması buranın gelişmesine neden olmuş.

Benim doğduğum yer Köprülü’ye yakın bir köy olduğu için, özel yaşamımda bu kent hep gündeme geliyor. Yani bir insanın doğduğu veya bir insanın yakınlarının doğduğu ve büyüdüğü yerler, sadık bir sevgili gibi, bir ömür boyu izler insanları. Ne bir toprak unutur kendi insanını, ne de insanlar unutur kendi toprağını.

Ovçebol köylüeri benim çocukluğumda ticaret yapmaya daha çok Köprülü’ye giderlerdi. Ben de birkaç kez gittiğimi anımsıyorum. Sabah güneş doğmadan hayvanlara malları yükler yola çıkardık ve sanıyorum 2 saat kadar sonra Köprülü’de olurduk. Kavun-karpuz satışı bittikten sonra, oradan köy için gerekli bazı eşyalar alınıp geri dönülürdü. Bu nedenle olsa gerek, İzmir’deki göçmen kahvehanelerinde yapılan söyleşilerde 'Köprülü' adı sıkça geçer ve bu muhabbet bitmezdi.

Köprülü’nün 1920’li yıllardaki nüfusu 15 000 dolayında imiş. Okuduğum bazı kitaplara göre, Köprülü’de eskiden varlıklı Türkler yaşıyormuş. Bu kişilerin ucu bucağı görünmeyen toprakları varmış ve bu topraklarda çok sayıda ırgat çalışıyormuş. Türk beyleri iş günlerinde meyve bahçelerindeki çifliklerde yaşıyorlarmış. Çiftlik evlerinde bulunan kulelerden, mallara zarar gelmemesi için çevre gözleniyormuş. Buralarda Türk beylerinin kendilerine ve evli çocuklarına ait ayrı ayrı evleri varmış.

Kitaplardaki bu kısa bilgiler bile bize, Köprülü’nün eskiden beri ne denli öz bir Türk kenti olduğunu gösteriyor. Köprülü’den, burada sayamayacağımız kadar, her çeşit meslekten değerli şahsiyetler çıkmıştır. İstiklal Savaşı kahramanlarından Orgeneral Kazım Fikri Özalp bunlardan biridir.

Köprülü çevresindeki toprakların çok verimli olması nedeniyle çok çeşitli meyve ve sebze yetiştirilirdi. Mısır, haşhaş, biber, domates, üzüm bunların başında geliyordu. Tabi pamukçuluk ve ipekçiliği de unutmamak gerek .

Şimdi yazımın Yörükler bölümüne gelmek istiyorum:

Yörükler Anadolu’dan balkanlara doğru yola çıktıklarında, Makedonya’da ilk kez İştip ve Köprülü dolaylarına yerleşmişlerdir. Yörüklerin buralara yerleştiklerini Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden öğreniyoruz. M. Tayyib Gökbilgin de ‘Ofçabolu Yörükleri’ hakkında yazılar yazmıştır.

Yörüklerin bu bölgeye geldiğinin, buralarda yaşadığının en önemli kanıtı da, buralardaki bir yerin adının eskiden ‘Yörüklük’ olmasıdır. Bu çok önemli bir isimdir. Hem tarih için çok önemlidir hem de günümüz için.

Şimdi nerededir bu Makedonya’daki Yörüklük yurdu? Orayı bulalım ve hiç olmazsa kendi aramızda oraya ‘Yörüklük’ diyelim. Böylelikle Makedonya’da bir zamanlar kalabalık bir topluluk olarak yaşamış olan Yörüklerimizin, yani Türklerin adını yaşatalım. O Yörükler ki, Makedonya’ya çiftlik sistemini öğretmişlerdir, hayvancılığı, mandıracılığı öğretmişlerdir. Osmanlı ordusunda en kutsal sancağa ‘Yörük Sancağı’ adının verilmesi de Yörüklerin önemini ve büyüklüğünü gösteriyor bizlere.

Tarihi Yörüklük bölgesinin nerede olduğu üzerine elimde şu bilgi var: Yörüklük, Ovçebol ile Orfanski Zaliv arasındaki bölgedir. Acaba bu bölgede günümüzde Yörükler’den iz var mıdır? Bunu da ancak Makedonya’da yaşayan yazar ve gazeteci arkadaşlarımız araştırabilir.

Evet, bu yazımızda kısa da olsa Köprülü kentinden ve Yörükler’den söz ettim. Gönül isterdi ki, Makedonya’daki değerlerimizi daha etraflı araştıralım ama , zamanla yarıştığımız günümüz dünyasında ancak bu şekilde kısa kısa yazmakla yetiniyoruz.

Yazıyı noktalarken şunu söylemek istiyorum: Lütfen Makedonya’daki değerlerimizi araştıralım, gün yüzüne çıkaralım ve gün yüzünde tutmaya çalışalım. Zaman acımasız, biz bunları araştırmazsak ve yazmasak, ne yazık ki gün gelir unutulur Makedonya’daki Türk isimleri.

Hüdai Ülker

Bu haber 3051 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sizin yazılarınız

Balkan göçü 57 yaşında...

Balkan göçü 57 yaşında... Menderes hükümetiyle Tito döneminde yapılan anlaşma sonucu 1955’te başlayan göçte Yugoslavya’dan toplam 77.431 aily...

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI...

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI... Türk dünyasında baharın gelişi, Nevruz adı altında en eski tarihlerden beri kutlanmaktadır.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ

ANKET

Dernek Faaliyetlerimizin Hangi Yönde Gelişmesini İstersiniz?

Tüm Anketler


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu